Menu

Sekcja lekkoatletyki

Lekkoatletyka jest dyscypliną indywidualną. Każdy sam swoją ciężką pracą musi wypracować sobie formę na sukces. Na naszej uczelni studiowało wielu znanych na arenie międzynarodowej, krajowej i regionalnej lekkoatletów. Indywidualnie i drużynowo spisywali się zawsze na miarę swoich możliwości bardzo dobrze. Ośrodkiem, do którego często powracali , aby wystartować był Poznań.

W 2003 roku w klasyfikacji drużynowej szkół niepaństwowych Kobiety zajęły III miejsce a Mężczyźni II. Indywidualnie przywieźliśmy z imprezy dużo medali: K. Szklarzewski (kula), T. Lipski (skok w dal i 4x100) – złote medale; A. Pilicka (w dal), I. Korolczuk (100m), A. Szemborowska (kula) i M. Lutostański (dysk) – srebrne medale; J. Antonowicz (200m) i G. Szurpik (oszczep i dysk) – brązowe medale. Rok 2004 okazał się szczęśliwy dla biegaczy, którzy pojechali do Częstochowy na biegi przełajowe. Kobiety i mężczyźni zdobyli srebrne medale w typie szkół niepaństwowych.

Kolejnym wielkim sukcesem były AMP-y w Poznaniu w 2005 roku. Nasza reprezentacja przywiozła stamtąd 19 medali. Zdobyli I miejsce w klasyfikacji drużynowej w typie szkół niepaństwowych i klasyfikacji generalnej. Był to największy sukces. Nic dziwnego jeśli wśród naszych reprezentantów było mnóstwo znanych lekkoatletów m. in.: Krystyna Danilczyk-Zabawska (Olimpijka) (kula i dysk), E. Danilczyk (kula i dysk), P. Kruszewski (oszczep), Ł. Łętowski (kula i dysk), M. Krajewski (800m i 400m), T. Dąbrowski (3000m), A. Pilicka i B. Sidoruk (100m, 200m, 400m), B. Ostrowska (400m), J. Czyżewska (w dal), E. Płońska (w dal) oraz  R. Hillo (w dal). W tym samym roku wystartowaliśmy w regionalnych biegach przełajowych zajmując I miejsce w grupach kobiet i mężczyzn oraz w zawodach lekkoatletycznych zdobywając srebrne medale drużynowo.

Podczas MPSzW w Łodzi w biegach przełajowych w 2006 roku zarówno Kobiety jak i Mężczyźni zdobyli srebrne medale w typie szkół niepaństwowych. Sukces ten powtórzyli rok później podczas MPSzW w Warszawie na kampusie SGGW. W 2008 roku mistrzostwa odbyły się obok stadionu w Chorzowie. Nasi Mężczyźni zdobyli srebrny medal w typie szkół niepaństwowych.

W ostatnich latach najlepszymi zawodnikami WSWFiT w lekkiej atletyce byli: Krystyna Danilczyk-Zabawska – I miejsce na AMP w pchnięciu kulą; J. Roszko – medalowe pozycje w biegu na 100m; E. Danilczyk – z powodzeniem walczyła w finale pchnięcia kulą; M. Siemion i P. Siemieniako – indywidualnie na 100m oraz w sztafecie 4x100 zajmowały wysokie miejsca; P. Radziwon i M. Lićwinko – odnosili sukcesy w pchnięciu kulą; M. Olszewski – na 200m; sztafeta 4x400 – zajmowali wysokie pozycje w finale (G. Sitek, P. Remisiewicz, P. Podleśny, M. Krajewski).

Pozostali zawodnicy naszej reprezentacji we wszystkich latach: R. Doroszczyk, A. Duda, A. Joszczyk, S. Wiśniewska, S. Szulc, U. Szaciłowska, P. Rutkowska, M. Sadowska, J. Fiodorow i inni. To dzieki tym wszystkim zawodnikom WSWFiT zajmowała miejsca medalowe w typie uczelni niepaństwowych.

W 2009 roku Na AMP najlepiej wypadła sztafeta kobiet 4x100 w składzie: P. Siemieniako, M. Siemion, K. Głowacka, M. Konopka zajmując II miejsce wśród najlepszych sztafet w Polsce.

Nasi zawodnicy także reprezentowali nasz kraj na imprezach międzynarodowych: Joanna Fiodorow, Piotr Radziwon, Jacek Roszko, Krystyna Danilczyk-Zabawska.

Trenerzy: Teresa Nikołajuk, Cezary Wojna, Krystyna Danilczyk-Zabawska