Menu

Sekcja piłki siatkowej

Piłka siatkowa jest jedną z najbardziej znanych i lubianych dyscyplin sportu w Polsce. Rozpowszechniona została dzięki drużynom kadry narodowej oraz wspaniałej atmosferze podczas meczów, którą tworzyli kibice.

Przy Uczelnianym AZS-ie w 1999 roku powstały pierwsze drużyny siatkarzy i siatkarek, które wzięły udział w rozgrywkach międzyuczelnianych w rejonie podlaskim. Z czasem, kiedy obie drużyny zaczęły osiągać coraz większe sukcesy, wystawiono je na arenie krajowej. Tam od samego początku pokazały na co je stać i wokół nich było coraz głośniej. W 2006 roku nastąpiło uhonorowanie wszystkich sukcesów siatkarek. Zostały one zaproszone na Akademickie Mistrzostwa Europy do Eindhoven, gdzie walczyły z najlepszymi drużynami w Europie zajmując 7 miejsce. Był to największy sukces osiągnięty przez nasze siatkarki.

W lidze międzyuczelnianej pierwsze większe sukcesy zaczęły się pojawiać po 2000 roku. Do naszych drużyn uczelnianych zaczęli dołączać coraz lepsi siatkarze i siatkarki ze znanych zespołów ligowych Podlasia. W 2003 roku obie drużyny stanęły na podium zajmując I miejsce – Kobiety i II miejsce – Mężczyźni. Od tej pory ciągnęło się za nami pasmo zwycięstw. W 2005 roku wzięliśmy udział w regionalnych rozgrywkach w siatkówce plażowej zajmując przez obie drużyny I miejsce. 2007 rok także był dla obu drużyn szczęśliwy. Znów udało się zdobyć wszystko, co było do zdobycia. Obie drużyny stanęły na najwyższym podium i były najlepsze w regionie. Siatkarki i siatkarze po dziś dzień godnie reprezentują naszą uczelnię nie odpuszczając drużynom pozostałych uczelni regionu.

Na arenie krajowej, także możemy pochwalić się kilkoma sukcesami.  W 2003 r.  odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w Siatkówce Plażowej. Nasze siatkarki zajęły wtedy III miejsce, a siatkarze II. Był to olbrzymi sukces. W 2004 roku na MPSzW w Szczecinie dziewczyny nie zawiodły i zdobyły złoto, natomiast chłopacy przywieźli do domu brąz. Dzięki tym wygranym przyczynili się do ogólnego sukcesu w 2004 roku, kiedy uczelnia zajęła I miejsce wśród Uczelni Niepaństwowych. Sukces ten powtórzono w 2006 roku w Zamościu. Tym razem dziewczyny i chłopacy zdobyli złote medale. Dziewczętom otworzyła się droga do Europy. Wywalczyły sobie tym samym wyjazd na Akademickie Mistrzostwa Europy. Do dnia dzisiejszego możemy śledzić poczynania obu drużyn. Z biegiem lat możemy do listy dopisywać kolejne sukcesy. Mamy nadzieję, że studenci i studentki naszej uczelni, za kilka lat będą mogli z dumą powiedzieć : „ … to ja grałem/łam w tej drużynie …”.

Wszystkim siatkarkom i siatkarzom gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy dalszych zwycięstw.

Dotychczasowi trenerzy: Adam Aronowicz, Jolanta Lusińska, Franciszek Ilczuk, Czesław Tobolski, Krzysztof Topolański